Vlky (z cyklu Biely tesák), Jack London

Translation © P.Branko, 1989

Henryho a Billa už niekoľko dní na ceste kanadským severom prenasleduje svorka vyhladovaných vlkov. Postupne dostali 4 psov i Billa. Náboje sa minuli. Zostal Henry s dvomi psami. Vlky ho už ohrozujú i za dňa a jediné, čo ho ešte chráni je oheň.


    ... Henry narátal do dvadsať vlkov, ktoré na ňom viseli pohľadom alebo si pokojne pospávali v snehu. Pripomínali mu deti zhromaždené okolo prestretého stola, čakajúce, kým im dovolia, aby sa mohli pustiť do jedenia. A on je potravou, na ktorú čakajú! Kládol si otázku, ako a kedy sa hostina začne.
    Keď prikladal na oheň, objavil, aké mu je vlastné telo drahé; jakživ si to predtým neuvedomil. Pozoroval svaly, ako sa pohybujú, a zaujal ho dômyselný mechanizmus prstov. V žiari ohňa pomaly krčil prsty, opakujúc tento pohyb - skrčí jeden, potom zas všetky spolu, vejárovite ich roztiahne alebo nimi chmatne do vzduchu. Skúmal si tvar nechtov a pichal sa do končekov prstov, hneď silne, hneď zasa jemne, sledujúc, ako rýchlo mu o tom nervy podajú správu. Úplne mu to učarilo. Zamiloval si to svoje krehké telo, ktoré funguje tak krásne, hladko a jemne. Tu mu ustrašený pohľad padol na kruh vlkov, ktorý sa s očakávaním sťahoval okolo neho, a zapôsobilo naňho ako úder, keď si pomyslel, že toto jeho obdivuhodné telo, toto živé mäso neznamená nič viac, iba toľko a toľko potravy pre hladné zubiská krvilačných šeliem, ktoré ho budú trhať a kmásať, aby sa ním nasýtili, ako sa on často sýtil zajačinou alebo losinou.
...


Až v kritických situáciách si často uvedomíme, aké vzácne je naše telo i duša. Keď si spomenieme, čo všetko už znieslo a čo všetko do seba ládujeme, sami sme prekvapení, že ešte vôbec funguje a začneme sa mať radi. Ak už nie je neskoro...
Na druhej strane sa netreba vyhýbať záťaži, na ktorú je telo stavané. Dať si poriadne fyzicky do tela je len zlomok toho, čo bol denný chlebík našich dávnych predkov...

JK, Droga a Ty