LSD - čím je nebezpečné ?

© 1996 Emil Mikle, Cultus Nivy - Droga a Ty

upravený prepis zvukového záznamu z 3.stretnutia pre pedagógov bratislavských škôl

 

LSD je psychotropná látka patriaca do skupiny halucinogénov. V poslednom čase stúplo jeho užívanie hlavne v Bratislave. LSD je “lepšou vecou” medzi drogami. Pri LSD zo začiatku nevidno, že ho niekto berie. Užívateľ si dáva minimálne dávky, robí to asi raz za mesiac a zväčša v súkromí. LSD nie je fyzicky návykové a preto nemusí dávku opakovať. To je pre užívateľov výhoda a pre ľudí, ktorí robia proti drogám nevýhoda. Na LSD a halucinogény všeobecne sa nedá naviazať fyzicky, ale psychické poškodenie je potom ďaleko vačšie. LSD zväčša berú ľudia inteligentnejší, ktorým sú heroín alebo marihuana nemoderné. LSD je pomerne dobre dostupné a je aj lacné a to aj pre žiakov. Jedna dávka stojí okolo 200 korún. Droga sa predáva vo forme tabletiek a známok. Pri LSD nie sú abstinenčné príznaky, čo je ďalšia “nevýhoda”, lebo sa nedá ľahko spozorovať jeho užívanie. V organizme nevzniká návyk a silná telesná potreba ako napr. pri heroíne.

Užívateľ si myslí, že nenastane závislosť. Ale ona nastane, a to silná psychická závislosť. Pri užívaní LSD na začiatku, alebo aj v pokročilom štádiu sa berú dávky nebadane, takže človek ani nespozoruje, že je závislý. V šesťdesiatych rokoch brali LSD umelci, maliari atď. Vtedy to bolo veľmi populárne.

Pri užívaní LSD vznikne najprv akútna psychóza, neskôr úplná dezorientácia, takže narkoman nedokáže rozoznať čo je realita a čo vízia. To sú už veľmi nebezpečné veci.

Ľudia, ktorí berú LSD sa za veľmi krátky čas môžu dopracovať k samovražde. A prečo? Lebo nedokážu rozoznať čo je skutočnosť a čo vízia, ktorú zažívajú v extáze. Chcú sa zbaviť tela, ktoré im “zavadzia” v ich víziách. V tom závane túžby oslobodiť sa, potom vyskakujú z okien.

Na LSD treba dať pozor, neberie sa v škole na záchode, ale nárazove. Najjednoduchšie je rozoznať užívanie LSD tak, že človek mení svoj postoj k okoliu. Napr. žiak, ktorý bol “motorom” triedy sa uzatvára do seba - nekomunikuje. Potom sa neteší už na nič iné, ako na tie svoje “tripy”. Keď budete počuť slová: “trip”, “kyselina(acid)”, “cyklista” alebo “známka” buďte veľmi opatrní, ešte opatrnejší ako napr. pri heroíne. Postup pri užívaní LSD je veľmi rýchly. V extrémnom prípade môže citlivý človek už po prvej dávke, ktorá je veľmi silná celkom “zošalieť ”.

A ešte prečo je LSD populárne: V šesťdesiatych rokoch skúšali psychiatri a psychológovia liečiť duševne chorých pomocou LSD. Robilo sa to u nás, aj v Amerike, aj v Británií. Teraz to má povesť: “veď to robili aj lekári.” A nebolo to také hrozné: iba pár sto mŕtvych! LSD je populárne hlavne v umeleckých kruhoch. Niektorí ľudia hovoria, že to raz, dva razy vyskúšajú a potom s tým prestanú. Lenže to nie je žiadna výhra: Pár krát to vyskúša a potom sa môže stať, že skončí na psychiatrii s nevyliečiteľnou duševnou poruchou. A je tu ešte jedno veľmi veľké nebezpečie: LSD sa z tela nevylúči ako heroín, ale vstrebe sa do buniek a môže sa z nich vylúčiť bez nášho ovplyvnenia i niekoľko dní od užitia dávky alebo dokonca i po dlhodobej abstinencii. Po vylúčení i minimálneho množstva LSD do krvi sa vyvolá extáza. Potom napr. človek šoféruje a nevšimne si zákrutu, lebo si myslel, že ide po rovnej ceste alebo si vyjde na neexistujúci balkón a skončí na zemi. Toto sa nazýva “flashback”- spätný úder.


kritický ohlas p_dostal@post.cz  29.8.99