Čo namiesto drogy?

© JK, Droga a Ty, 1998

Tvorivá činnosť
    Priatelia so spoločným záujmom
Šport
Dobrodružstvo (adrenalínové zážitky)
Náboženstvo


Tvorivá činnosť

Nie každý z nás má schopnosti a potrebu tvoriť. Ale prekvapivo veľa ľudí áno. Už si niekedy pocítil radosť z diela, kde si aspoň trochu mohol uplatniť vlastnú tvorivosť? Čo asi tak fascinuje writerov, ktorí na vlastné náklady a riziko tvoria svoje graffiti? Určite nielen to vzrušo z možného rizika. Nakoniec takmer každého človeka poteší i akákoľvek urobená práca, pokiaľ ti niekto nestál stále za chrbtom a nekomandoval ťa ako a kedy to máš robiť. Ja som presvedčený, že Romovia vôbec nie sú leniví, ako ich zväčša obviňujú, len majú trochu bližšie k pôvodnému životnému prostrediu človeka - prírode a viac lipnú na slobode. Keď dozrejú čučoriedky alebo vyrašia huby, nepoznám pracovitejších ľudí!
Medzi remeselnou a umeleckou tvorbou nemusí byť až taký rozdiel: zober si napr. hrnčiarstvo alebo novinársku prácu. 

Priatelia so spoločným záujmom

Tvorivá je určite i práca v zájmovej skupine napr. tanec alebo i v spolku, ktorý má za cieľ pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú. Aj pri tom, môžeš zažiť uspokojenie i vzrušenie, len nie tak lacno a rýchlo ako s drogami, avšak oveľa trvácnejšie.
Spoznáš pri tom nových ľudí a možno zistíš, že nie všetci na svete sú tak šibnutí ako tí, ktorých si doteraz stretol.


Šport

Ak máš chuť dať si riadne do tela, máš túžbu vyniknúť alebo i keď sa jednoducho nudíš - vyskúšaj niektorý šport. Zakúsiš vzrušenie, príjemný pocit únavy po riadnej makačke. Keď ťa chytí za srdce, získaš konkrétny cieľ za ktorým ťa bude baviť ísť, získaš priateľov a určite vyplníš čas nudy. Možno to na prvýkrát nebude ten pravý šport pre teba. Nevadí, každý šport, čo vyskúšaš a pokiaľ dosiahneš aspoň trochu vyššiu úroveň, ťa určite obohatí, aj keď ho neskôr necháš. Hneď potom skús ďalší. (to je podobná rada, ako keď ťa nechá tvoj chlapec alebo dievča!). Nenechaj sa znechutiť, aby si neskončil ako kulturista z našich autentických príbehov.
Je fakt, že väčšina športov je dnes drahá záležitosť, ale predsa sa len nájdu aj menej finančne náročné. Navyše športy, ktoré sa robia v prírode ponúkajú ešte čosi navyše: prirodzené prostredie a nielen športové zážitky. Napr. cezpoľný beh, horolezectvo, turistika, orientačný beh, kanoistika, cyklistika, beh na lyžiach.


Dobrodružstvo (adrenalínové zážitky)

Pokiaľ ťa fascinuje vzrušenie a dobrodružstvo, máš aj iné možnosti ako navodzovať si také pocity chémiou. Vyskúšaj napr. kurz paraglidingu, divokú vodu, horolezectvo, jaskyniarstvo, parašutizmus alebo hoci bungee jumping (ak na to máš peňaženku). Ja som z týchto pričuchol ku všetkému (okrem posledných dvoch), horolezectvu som sa venoval i dosť intenzívne a tie zážitky ozaj stoja za to! Je tu síce určitá malá možnosť, že si uženieš i ťažké zranenie, prípadne skončíš predčasne v márnici, ale čarovné je balansovať alebo i získať pocit istoty i v situácii, ktorá je pre obyčajného človeka stratená. Závislosť ti nehrozí, aspoň nie vtedy, pokiaľ to nezačneš brať až príliš vážne a nestane sa to pre teba jediným zmyslom a cieľom. Poznal som pár špičkových himalájskych horolezcov, ktorých každý úspech motivoval k stanoveniu ešte náročnejšieho cieľa, až kým (presne podľa Murphyho zákona) nedospeli k cieľu na ktorý už nemali. A to v ich športe často znamenalo smrť. Čo myslíte, dá sa aj toto nazvať závislosťou? Mailuj svoj názor na day@drogy.sk !


Náboženstvo

Mnohí ľudia sa dostali z drogovej závislosti vďaka náboženstvu. Viaceré cirkvi a náboženské skupiny a sekty ponúkajú pomoc drogovo závislým. Ich základným princípom je, že pomôcť nedokážu oni sami a ani závislý si už nedokáže pomôcť sám, ale pomáha mu Boh. Často to skutočne funguje a hlavne u závislých, ktorí už stratili dôveru ku komukoľvek. Pocit, že je tu niekto, kto má o teba záujem a navyše je schopný pomôcť, je možno sám o sebe liečiaci.
Ale samozrejme: neberte náboženstvo len ako čosi namiesto drogy!

Na druhej strane sú však i závislí, ktorí svoju závislosť na droge len zamenili závislosťou na niektorej náboženskej sekte, prípadne jej vodcovi a táto nová závislosť sa v konečnom dôsledku mohla ukázať ako ešte viac zničujúca. Zdá sa, akoby niektorí ľudia skutočne nemohli žiť život bez fanatizmu takým, či onakým smerom. Po otvorení hraníc začali čoskoro i u nás pôsobiť podobné sekty a skupiny. Asi ani netreba menovať, stačí sa trochu pozerať okolo seba. Šírenie atmosféry strachu z blízkeho konca sveta, prípadne absolútne zbožňovanie (zväčša žijúceho) vodcu, ktorému sa pripisujú geniálne schopnosti a výkony a snaha, aby nový člen čo najviac pretrhal svoje rodinné zväzky a naviazal sa na prácu skupiny, sú obyčajne neklamnými znakmi takejto sekty alebo skupiny.

Samotné náboženstvo je však silnou vlastnosťou ľudstva, vďaka ktorému možno neskončilo ešte horšie, než je na tom dnes. Je tiež súčasťou kultúrnej tradície, každého národa. Smutné je však to, že príslušnosť k rozdielnemu národu alebo náboženstvu je neustálym zdrojom konfliktov v histórii ľudstva. Vzájomná tolerancia a empatia je už ozaj na čase. Prečítaj si bez predsudkov niečo i o iných náboženstvách než vyznávaš alebo i navštív s tichou pozornosťou ich bohoslužbu. Určite to rozšíri tvoj obzor. Možno nájdeš viacero spoločných právd, ktoré sú vlastné i tvojmu náboženstvu a dokážeš sa s väčším pochopením pozrieť na iných.