Nezávislosť

číslo 1, ročník 4, január 2000Keby sa dal vrátiť čas...(príbeh)
Útržky
Sila motivácie
4 dôležité zásady abstinencie
Báseň: Život je šanca mať rád
Zvoľ si život...
Drogy a tehotenstvo
Centrum pre liečbu drogových závislostí
Hraničná 2, P.O.Box 51, 821 05 Bratislava

tel.: 07/5341 74 64, (5341 91 48)
fax.: 07/5341 91 48, (5341 74 75)

e-mail: idz@drogy.sk

Keby sa dal vrátiť čas...

Môj život bol veľmi prekrásny, mal som všetko, na čo som si len spomenul, až jedného dňa sa začal meniť, ale k horšiemu. Bola sobota a ja som sa práve chystal na diskotéku s priateľmi, keď mi jeden z nich nepovedal, či mu nepomôžem, lebo že má krízu a nech mu kúpim aspoň dve heroínové cigarety. Mne netreba dvakrát niečo navrhovať, aj som tak urobil, lebo ma to lákalo vyskúšať.Samozrejme,že som ich vyfajčil s ním. A to bola tá osudná chyba. Začala sa moja drogová kariéra. Mal som práve 16 rokov, ale čoraz častejšie som si začal kupovať heroín. Peňazí som mal pri sebe vždy dosť, a tak som začal zvyšovať dávky. Nevedel som, čo sú krízy, až do jedného dňa ... zimnice, silné bolesti,zvracanie atď. Stále som si však namýšľal, že nie som závislý. Ešte stále som netušil, do akej priepasti sa rútim.
Po prvom pichnutí som skoro nevedel o svete, ale zapáčilo sa mi to. Pokračoval som, aj keď ma kamaráti odsudzovali, lebo som prisahal, že si nikdy nepichnem. Nezastavilo ma ani to, že som sa dvakrát predávkoval, ale prežil som to. Peniaze sa mi veľmi rýchlo minuli a nastala fáza predaja zlata a hodnotných vecí z domu.Začal som kradnúť a mať problémy so zákonom.
Nasledovalo prvé liečenie v Pezinku, kde som vydržal 16 dní a podpísal revers. Hneď ako som prišiel do Blavy, išiel som k dílerovi a tretíkrát som sa predávkoval doma. Nasledovalo druhé liečenie - iba dva dni. Rodina ma začala odsudzovať, dozvedela sa to aj moja priateľka. Susedia na mňa začali ukazovať prstom - "aha, zasa ide ten feťák". Postupne som sa prepadol až na dno hlbokej priepasti, keď ma začali napadať myšlienky na samovraždu. Bol som v koncoch a tak som prosil mamu, aby mi vybavila nejaké liečenie. Ambulantná liečba mi nepomáhala, lebo som o ňu nemal záujem.Po dlhých vybavovačkách sa zrazu uvoľnilo jedno misto v liečebni asi 200 km od Bratislavy. Vydržal som tam 7 mesiacov a po tzv. vylúčení som doma abstinoval asi 6 mesiacov.

Ale jedného dňa nastal v mojej hlave skrat. Nastalo pošmyknutie, moja cesta viedla rovno k dílerovi a pichol som si. Postupne sa mi to vymklo spod kontroly a bol som tam, kde predtým.
Raz som si však zase povedal dosť. Doma som vykrízoval bez liekov a vedomia mojich rodičov. Vydržal som zase 6 mesiacov a zase som sa pošmykol - recidíva. V ten deň som dostal strašnú chuť ( psychická kríza ...). Po pichnutí mi bolo až do plaču, lebo som sklamal sám seba a musel som začať odznova.
Hneď v pondelok som navštívil CPLDZ na Hraničnej, vybrať striekačky a len ma tak napadlo, že by som mohol pohovoriť so psychológom. Po pohovore som striekačky odovzdal. Odvtedy sa držím, ale trpím depresiami, lebo mám hepatitídu C, ale život ide ďalej a už som sa s touto chorobou zmieril.

Chcel by som povedať tým, ktorí berú len krátko, nech s tým čím skôr skončia, kým sa dá, lebo keď padnú na dno, cesta naspäť je kľukatá a ťažká a len tí najsilnejší ju zvládnu.

Komu tento môj príbeh niečo pripomenul alebo má tie isté problémy, tak nech sa nad sebou zamyslí, lebo neabstinujeme pre lekárov a rodičov, ale pre seba a svoje zdravie, preto si život neskracujme.

Zamyslime sa nad tým, čo nám tieto drogy vzali a myslime aj na tých, ktorí už nie sú medzi nami, tých, čo pohltila biela smrť. Toto nie je zastrašovanie, ale živá realita.

P.S.: Kto si myslí, že toto sú len také feťácke básničky, je to jeho názor. Lenže ja chcem ísť na detox, chodím na didaktiky a chcem sa z toho dostať. Verím, že sa z toho dostanem.

Rasťo, 22 rokov, t.č. sa iba začínam liečiť.
Útržky...


Preto by som chcel upozorniť všetkých narkomanov, ale hlavne začínajúcich 14 až 19 ročných, aby si nepožičiavali striekačky a pri pohlavnom styku používali ochranu!


A neberme život na ľahkú váhu, veď nám ho dali rodičia, tak im ho ešte nesťažujme!

RasťoBol som asi na 10-tich liečeniach a asi by som celkom dobre vedel porozprávať všetkým o závislosti, aj keď neprofesionálne...
Mám 4-mesačného syna, ktorý keď sa mi narodil, tak som sa rozhodol nefetovať. Chcem zmeniť svoj život od základu. Preto nepochopím metadonistov, ktorí chodia na "M" a berú k tomu iné drogy ...

S pozdravom P.K.Sila motivácie


Droga je silná, preto skoncovať s ňou len úvahou o tom je mylná predstava.
Podľa mňa je potrebná silná motivácia a pevná vôľa. Ja s ňou chcem skoncovať ! Tým mám väčšiu šancu nestratiť moju milovanú dcérku. Keď vyrastie a začne chápať život, nechcem, aby vedela, čo som bol zač, akú som mal minulosť. Chcem byť správny rodič, vychovať ju a byť jej vzorom.
Droga mi to doteraz kazila.
No nestrácam nádej, bojujem s ňou !

Majo S.
4 dôležité zásady abstinencie


1. Rozhodnutie už ani raz nezobrať drogu
2. Nestretávať sa s užívateľmi drog
3. Aktivita
4. Nenosiť pri sebe väčší obnos peňazí


A Vaša reakcia na ne - pacient M.T. zo substitučnej skupiny / 2.12. 1999 /:1. Rozhodnutie už ani raz nezobrať drogu: Veľmi rád by som tú drogu nezobral, ale je to veľmi ťažké, zatiaľ to nedokážem. Hlavne vysporiadať sa s tým. Ale pomaly sa z toho dostanem, ak budem mať silu, vieru, pevnú vôľu a odhodlanie.

2. Nestretávať sa s užívateľmi drog: Keď je človek čistý, tak to je maximálny problém. Väčšinou ten, čo bere, závidí, že ten, čo nebere je šťastný a darí sa mu. Užívateľ je závistlivý, podlý, bez charakteru a je veľmi falošný. Užívateľ je závislý človek, ktorý závidí šťastie tomu druhému a pokúša ho.
P.S.: Toto platí vo všeobecnosti. Nehovorím o sebe.

3. Aktivita : Teraz skoro žiadna. Akurát také maličkosti. Keď mám príležitosť, tak si zahrám ping-pong, šachy, "heky-sek" - africký futbal. Keď však treba, robím generálku celého bytu.
Ale aktivita je veľmi dôležitá vec. Bez aktivity je človek odpísaný, keď chce abstinovať. Aktivita zvyšuje kondičku, povzbudzuje sebavedomie, pomáha zabudnúť na negatívne myšlienky.

4. Nenosiť pri sebe väčší obnos peňazí: Občas nosím. Dosť veľký obnos peňazí. Na druhej strane s nimi mám aj dosť veľký problém. Ináč tie peniaze kazia charakter. Mám rád peniaze, ako každý iný človek. Bohužiaľ, bez lóve sa nedá žiť..."Život je šanca mat rád"

A ešte pokračovanie o láske (veď o čom inom ...)


Láska má recidívy-
tak dlho, kým sme živí.
Nikdy jej nie je dost-
má cudnú minulost.
Láska je zázrak-
ktorý sa koná bežne.
Chalani sú z nej chorí-
dievcatá len tak nežné.
Láska je kukla-
ktorá sa na motýla mení.
Až ked mu krídla zhoria-
vie pravdu o plameni ...


(Vypožičané od skupiny Elán)
"Zvoľ si život, zvoľ si budúcnosť, založ rodinu, urob kariéru, kúp si bedňu, kúp si pračku,napchávaj sa mastnými jedlami, pozeraj telku od rána do večera až nakoniec zhniješ v tom svojom prekliatom priváte a budeš sa hanbiť pred tými ostatnými, ktorí nastúpia na tvoje miesto.
Nakoniec si uvedomíš, že takto nechceš žiť, ale už je neskoro ...

A dôvody? Žiadne nie sú.
Veď načo dôvody, keď máte heroín? ...P.S.: Zobuď sa z toho sna!


Linda a Ľuboš
DROGY A TEHOTENSTVO


Čo by ste mali vedieť, ak užívate drogy počas tehotenstva:
- návykové látky sú látky, ktoré ľahko prechádzajú cez placentu /placenta je stena medzi maminou a jej bábätkom/ do plodovej vody. Pre vyvíjajúci sa plod sú oveľa nebezpečnejšie, ako pre dospelého, pretože plod ich ešte nevie detoxifikovať /lebo ešte nemá zrelé enzýmy a orgány/.
- návykové látky priamo poškodzujú plod, najmä vývoj mozgu a CNS.
- veľa žien, ktoré užívajú drogy sú často nakazené rôznymi infekčnými ochoreniami ako sú napr. hepatitída, syfilis, kvapavka, AIDS, a tieto ochorenia sa často prenášajú aj na plod.
Preto, tehotenstvo drogovo závislej matky vyžaduje zvýšenú starostlivosť, pretože jeho priebeh je väčšinou komplikovaný. Najčastejšou komplikáciou je dlhobodé poškodzovanie plodu, čo môže viesť k predčasnému pôrodu, predčasnému odtoku plodovej vody, následne vzniku rôznych zápalov. Výsledkom býva veľmi často strata plodu /potrat, pôrod mŕtveho plodu/.

A teraz konkrétne - ako pôsobia jednotlivé drogy na vývoj dieťaťa:

OPIÁTY /heroín, Codein, Diolan, .../
U 60-90% detí po narodení sa objavia abstinenčné príznaky /kríza/, ktoré môžu byť rôzne silné. Nastupujú niekoľko minút po pôrode alebo do 2 týždňov veku. Väčšina z nich nastúpi do 3 dní po narodení. Niektoré z nich- nekľud, podráždenosť, tras môžu pretrvávať dokonca až 3-6 mesiacov.
Deti majú vyššie riziko náhlej smrti po narodení, častejšie sa u nich vyskytuje škúľavosť, dlhodobý psychomotorický vývoj /reč, pohyby, psychika/ sú často poškodené.
Deti narodené matkám, ktoré sú na metadone /ktorý je ordinovaný lekárom/ majú tiež krízu, ale nie sú a ani nebudú poškodené, matky sa na ne tešia a po narodení sa o ne starajú.

KOKAIN alebo CRACK
Je pre plod veľmi nebezpečný. Aj jediná dávka môže spôsobiť odumretie plodu. U žien, ktoré užívajú kokaín sú potraty dosť časté.
Kokaínové príznaky novorodenca sú veľmi závažné: podráždenosť, tras, zvýšené reflexy, vysoký plač, veľmi silný sací reflex, problémy s trávením, zrýchlená činnosť srdca, zlý spánok. Býva poškodené črevo, srdce, dieťatko má poruchy dýchania, môže dôjsť ku krvácaniu do mozgu,...Takisto aj kokaínové deti majú problémy počas ďaľšieho vývoja, najmä v 3-4 roku. Deti sú hyperaktívne, nesústredené, s problémovým správaním, veľa z nich je mentálne retardovaných.

ALKOHOL
Je veľmi častá a nebezpečná droga počas tehotenstva. Deti sa narodia s FAS-fetálnym alkoholovým syndrómom, čo je syndróm ktorý sa na dieťatku prejaví navonok aj vo vnútri.
Deti majú špeciálny vzhľad /ich tvár je veľmi škaredá, poškodená/, majú poškodené srdce, poškodené končatiny, sú mentálne retardované.
Keď matka pije tesne pred pôrodom, dieťa, ktoré sa narodí je nekľudné, podráždené, má kŕče, bol dokonca prípad, keď narodené dieťa alkoholičky malo po pôrode v krvi 0,5% alkoholu.

MARIHUANA
O fajčení marihuany počas tehotenstva sa vie zatiaľ málo. Marihuana však ovplyvňuje vývoj plodu, deti majú zvýšené riziko vzniku deformít, leukémií. Kombinácia marihuany a cracku môže viesť k pôrodu ťažko postihnutého dieťaťa.

Čo dodať na záver???
Okrem poškodenia dieťatka fyzického a psychického je dieťatko závislej matky ohrozené aj ďalej- matka sa po pôrode o ňho nestará /droga je silnejšia/, deti končia v ústavoch, domovoch, mnohé sú celoživotne ťažko poškodené.
A čo je najhoršie, že keď žena berie drogy, nemá menštruáciu a vtedy nemusí zistiť, že je tehotná. Často to zistí až vo vysokom mesiaci tehotentva, kedy je na pomoc už neskoro.

A preto ženy závislé- sexujte s ochranou, liečte sa, ak ste závislé od heroínu a chcete dieťa a opakovane zlyhávate- navštívte metadonovú ambulanciu a informujte sa o metadone.
A ešte jedna rada- existuje jeden dobrý pán doktor gynekológ: Doc. MUDr.HINŠT, ktorý pracuje na Kramároch a vie veľa o závislostiach, takže sa ho nebojte navštíviť!!!

podľa odborného časopisu spracovala: MUDr. Raková Martina

Zodpovedné redaktorky: Mgr. Andrea Mihalková
PhDr. Ľubica Skovayová

Vydal: Inštitút drogových závislostí pri Centre pre liečbu drogových závislostí
Hraničná 2, 821 05 Bratislava
Liečebná pomôcka

Ďakujeme všetkým , ktorí sa podieľali na vzniku tohto čísla časopisu!