Gustavo - Chcel som len počiatočný kapitál

z kapitoly Vojna na hraniciach, Drug Wars © T.Wells, W.Triplett
©  Translation: 1996 Erika Píšová, JK Droga a Ty

    Vyrástol som v malom meste v Kolumbii a navštevoval som univerzitu v Bogote. Štátnice som robil z fyziky. Po promócii som sa dostal do obchodu s drogami. Začal som pašovať drogy do Spojených štátov, pretože som potreboval peniaze na zriadenie legálneho obchodu. Každý má ten istý nápad. Každý hovorí: "Budem to robiť len chvíľu. Zarobím dosť peňazí, aby som si mohol odštartovať môj vlastný obchod a potom z toho vystúpim."
    V Kolumbii je veľmi ľahké dostať sa do toho. Je to veľmi dobre organizovaný obchod, takže jediné čo potrebujete je kontakt. Pretože sa pri tom točí obrovské množstvá peňazí, je do toho zapletených aj mnoho členov kolumbijskej vlády a armády. Štruktúra je silná, pretože títo ľudia sú veľmi mocní. Je jedno, čo proti tomu robia úrady, obchod s drogami je veľmi ťažko narušiť a zničiť. Je to obchod, ktorý bude frčať ešte veľmi, veľmi dlho.
    Ja som sa k tomu dostal cez jedného plukovníka kolumbijskej armády. Bolo to v roku 1980, ešte predtým ako boli vytvorené drogové kartely. Aj keď kartely neboli ešte zriadené,ich budúci vodcovia už riadili organizácie, ktoré boli veľmi silné. Spomínaný plukovník pracoval pre jednu takúto organizáciu. Spýtal sa ma, či by som nechcel koordinovať transport jednej veľkej zásielky. Povedal som mu, že áno, chcem pracovať pre tú organizáciu.
    Koordinovať  zásielku a dostať ju do Spojených štátov, bolo veľmi jednoduché. Jediné čo som musel urobiť, bolo odletieť do Miami, dojednať sa s kupcom a potom najať pilota, ktorý vyzdvihne zásielku v Kolumbii a zaletí s ňou do Spojených štátov. Mojou úlohou bolo najať ľudí, ktorí vykonajú samotné pašovanie. Nikdy som sa nedostal k zásielke bližšie. Nikdy som sa žiadnych drog nedotkol.
    Existuje čudný jav, ktorému podlieha každý, kto sa dostane do tohto obchodu. Zo začiatku máte taký plán, že zarobíte nejaké peniaze, aby ste mohli začať niečo legálne. Poviete si: "Budem to robiť len krátko." Ale keď sa už raz do toho dostanete, nemôžete z toho vystúpiť. Čosi vás núti, aby ste v tom pokračovali. Peniaze, vzrušenie, pocit neuveriteľného bohatstva - to všetko zohráva svoju rolu. Tento biznis vás ťahá ďalej a ďalej. Keď už raz začnete pašovať väčšie zásielky, niet z toho úniku. Je to fascinujúe.Inteligentný, sympatický mladý muž... Nie? Nakoniec všetkým ide hlavne o zisk. Tak prečo nie aj ja?
Čo asi chýbalo vo výchove a vzdelaní tohoto úprimného gentlemana?
JK, Droga a Ty

Mailuj svoje pripomienky na day@drogy.sk .