Mike Yee -Agent colnej služby

z kapitoly Poliši, Drug Wars © 1992, T.Wells, W.Triplett
©  Translation: 1996 Erika Píšová, JK - Droga a Ty

Som tak trochu čudák. Narodil som sa v Kalifornii, ale môj otec bol čínsky prisťahovalec. Obaja moji starí otcovia boli pašeráci - jeden pašoval rum a druhý pašoval heroín pre jeden čínsky gang. Zmaturoval som na škole Phi Beta Kappa, potom som bol tri roky na medicíne, ale medicína ma sklamala a rozhodol som sa, že sa stanem policajtom. Rodina chcela mať zo mňa psychiatra. Podľa nich som úplný cvok.
Keď som skončil výcvik, bol som do všetkého hŕŕŕ. Dostal som svoj odznak, revolver a bol som pripravený. Začal som si zháňať informátorov,  pretože oni sú pri riešení drogových prípadov životnou nevyhnutnosťou. Môžete riešiť prípady aj bez informátorov, ale bude vám to trvať dlhšie a vaša úspešnosť bude obmedzená.
Zábavná časť tejto práce je chodiť po vonku a deptať informátorov. Keď spracovávate informátorov, zistíte, že nezáleží na tom, kto tá osoba je, či je to odsúdený zločinec, alebo poctivý člen spoločnosti, všetci majú niečo, čoho sa boja. Všetci majú niečo, čo by chceli skryť. Každý má nejaké slabé miesto, na ktoré môžete zaútočiť. Urobil som veci, ktoré by sa za iných okolností mohli klasifikovať ako vydieranie, ale keď nosíte odznak, robíte všetko v záujme zákona. Je vám priznaná určitá moc, tak ju využívate.
Jeden informátor, s ktorým som spolupracoval, sa volal Sydney. Bol to taký veľký blbý vyhadzovač v bare, ktorý obchodoval s drogami. Vedel som, že vie dosť vecí, ktoré by mi pomohli, ale nemohol som s ním hnúť. Absolútne odmietal spolupracovať. Tak som začal chodiť do baru, kde pracoval, motal som sa okolo Sydneyho, aby nás videli spolu. Všetci vedeli, že som policajt a čím viac som sa okolo neho motal, tým viac to vyzeralo, že je mojím informátorom. Vedel som, že by ho to malo zraziť na kolená a nakoniec sa tak stalo. Raz ho zmlátila jedna miestna motocyklová banda. Potom prišiel za mnou a povedal mi: "Prosím ťa, dám ti informácie, aké len chceš, len sa už prestaň v bare okolo mňa motať a strať na ulici za mňa slovo, aby si prestali myslieť, že som niekoho informátor." A Sydney bol ozaj taký dobrý, ako sľúbil. Pomohol mi.
Iným ľuďom som zasa pohrozil daňovou kontrolou. To vždy zabralo. Pomsta je tiež dobrým motívom. Raz som vyšetroval jedného chlapíka, ktorého chytila miestna polícia. Bol usvedčený a bol na ceste do väzenia, keď som sa prišiel s ním porozprávať. Nemienil so mnou strácať čas. Ako povedal: "Vo väzení som už bol. Teraz mám na krku vážne obvinenie a viem, že mi nijako nemôžete pomôcť. Tak ma neotravujte. Nemám v úmysle nikoho udávať, len aby som vám pomohol vyriešiť prípad." Chvíľu som sa s ním ešte zhováral a povedal som mu, že počas môjho vyšetrovania som pozoroval jeho dom. Nedbanlivo som sa ho spýtal: "Kto je ten chlap, čo spáva s tvojou starou?"
Naraz očervenal a povedal: "Ten bastard!" Ihneď zradil svojho dodávateľa a vysypal o ňom každý detail. Vôbec som nevedel, či mu jeho dievča s niekým zahýba alebo nie, ale on mal svoje podozrenie a ja som len brnkol na citlivú strunu.


JK, Droga a Ty:
Fúha, to sú teda dobré špinavosti! Ale tak to zrejme chodí...

Mailuj svoje pripomienky na day@drogy.sk .