Jerome - Dealer

z kapitoly Špinavá ulica, Drug Wars © 1992, T.Wells, W.Triplett

©  Translation, comment: 1996 Erika Píšová - Droga a Ty

Keď môj predavač prefláka moje peniaze označkujem si ho nožom, alebo ho postrelím. Spravil som to už viackrát. To viete, aj ja musím platiť svoje účty. Kúpim tovar a musím zaplatiť chlapíkovi, čo ma založil. To je jedno z pravidiel obchodu s drogami - stále si veriteľom a stále niekomu niečo dlhuješ. Nakupujem drogy za tridsať, štyridsaťtisíc dolárov, pančujem ich a posielam do rúk predavačom, aby ich na uliciach predávali. Keby som nezaplatil tomu, čo ma založil, poslal by za mnou svojich ľudí, aby ma odpratali. Bol by som mŕtvy skôr, ako by som si stihol uvedomiť kvôli čomu vlastne prišli. Toto je to, čoho sa treba v obchode s drogami báť. A z tohto dôvodu sa tak zameriaš na svoje peniaze.
Obyčajne sú jediní ľudia, ktorých zoženiete na pouličný predaj drog narkomani. Chalan ktorý si pichá drogy, spraví pre svoj návyk takmer čokoľvek. Tak ho začnete využívať. Ak predavač prefláka moje peniaze, dám mu ešte šancu. Nechám ho, aby to napravil, pretože ja som férový. So svojimi kámošmi jednám korektne. Ale keď niekto zneužije moju láskavosť, potom si ho podám. Vytiahnem nôž, búchačku alebo baseballovú pálku.
Ja som férový chlap. Nikdy nechcem nikomu ublížiť. Ale keď musím na niekoho vytiahnuť nôž, alebo baseballovú pálku, nemrzí ma to. Vzhľadom na to, v akej pozícii som ja sám, nemôžem si dovoliť, aby ma niekto okrádal. Pozerám sa na to tak, že osoba, ktorá ma okradne, sa nestará o to, komu som dlžný ja, alebo aké mi tým spôsobí nepríjemnosti. Drogová scéna je surová, človeče. Veľmi surová. Keď niekto prefláka moje peniaze, strká ma tak do jamy levovej. Môžem sa maznať s takýmto kámošom?
Mnohí predavači-narkomani urobia manko - nadrogujú sa a posunú môj tovar svojim priateľkám. Potom zdrhnú, lebo vedia, čo spískali. Dlhujú mi, ale nemajú žiadne peniaze. O narkomanoch platí jedno - nikdy nie je ťažké ich nájsť. Aj keď sa pred vami skrývajú, pokúsia sa zohnať nejaké drogy. Voľakde sa ukážu. Ľudia z ulice vedia, že som férový chlap. Ak sa pokúšam niekoho nájsť, povedia mi, kde ho nájdem, pretože vedia, že im informáciu oplatím balíčkom drog.
Keď sa predo mnou niekto skrýva a ja zistím, kde je, objavím sa tam s nožom a s mojimi ľuďmi. Zbadá ma a hneď vie, prečo som tam. Ja nemusím povedať vôbec nič. Len čo ma zbadá, začne klamať. Vždy keď po niekom idete, začne vás klamať. Povie vám: "Človeče, prišla výjazdovka a vzali mi, čo som mal. Ja som sa s tebou snažil spojiť. Pokúšal som sa ťa nájsť." Na takéto voloviny nenaletím. Ani to len nepočúvam. Len mu poviem: "Preflákal si moje peniaze a to sa už viac nestane." A potom ho nechám platiť krvou. Bodnem ho do žalúdka, alebo zmlátim hlava nehlava. A nič pri tom nehovorím. Všetci z ulice vedia, čo robím. Vedia, že s mojimi peniazmi sa neradno zahrávať.
Snažím sa nenechať veci dôjsť tak ďaleko, aby som musel na niekoho vytiahnúť nôž. Svoje záležitosti vybavujem ihneď. Ak by som nechal niektorého predavača, ktorý mi ukradol drogy a spravil mi manko, ujsť, ostatní čo pre mňa predávajú, by si mysleli, že som "mäkký". Spravili by to isté a hneď by mi piati, šiesti spravili manko. Ale keď vidia, že k tomu zaujmem postoj s nožom v ruke, povedia si: "Kašlem na to. Nebudem blbnúť s Jeromeovými peniazmi. Ja nebudem krvácať na zemi, ako tamten chalan."
Takto to chodí v drogovej branži. Musíte si spraviť meno. Ľudia musia vedieť, že s vašimi peniazmi nie sú žiadne žarty.


Mailuj svoje pripomienky na day@drogy.sk .