Joe Schwartz - Detektív z odd. vrážd

z kapitoly Vezenie, Drug Wars © 1992, T.Wells, W.Triplett

©  Translation, comment: 1996 Erika Píšová - Droga a Ty

Nikto sa nechce zapliesť do prípadu vraždy v súvislosti s drogami. Svedkovia sú maximálne neochotní. Boja sa, že keď budú svedčiť, zabijú ich. Čo sa, bohužiaľ, častokrát aj stane. Svedkom sa vyhrážajú. Svedkovia sú napádaný. Svedkovia sú zabíjaný.
Napríklad, jeden z prípadov, na ktorom práve pracujem, je vražda kvôli drogám. Ide o to, že pôvodná obeť dlhovala jednému dílerovi nejaké peniaze a ten ju zabil. Vraždy sa zúčastnili ďalší dvaja chlapíci. Jeden zo spolupáchateľov sa volal Damon Chase a jeho kamoš ho neskôr zavraždil, pretože sa chystal vypovedať proti nemu. Takže musím riešiť ďalšiu vraždu. Vieme, že druhý spolupáchateľ nahuckal svojich ľudí (dílerov), aby zabili ostatných svedkov. Tým ich na smrť vyľakal. Teraz majú všetci strach a nikto nechce vypovedať.
Vždy, keď ideme na pojednávanie nevieme, či strach dovolí našim svedkom vypovedať. Mimo súdnej siene vám povedia všetko, ale keď dôjde na lámanie chleba odmietnu podať svedeckú výpoveď. Veľakrát v takýchto prípadoch zavolá obžalovaný svojich kamošov-dílerov, aby obsadili galériu v súdnej sieni. Ich prítomnosť zastraší svedkov. Pretože toto sú chlapíci, ktorým sa svedok po skončení procesu musí na ulici postaviť zoči-voči.
Nedá sa s tým nič robiť. Dôsledok je, že mnohí ľudia, ktorých zatkneme za vraždu, ujdú trestu, aj keď sa ich prípad dostane až pred súd. Povedal by som, že asi polovica ľudí, ktorých sme zatkli a obvinili z vraždy, skončí na slobode. Sú to ľudia o ktorých vieme, že sú vinní. Každý deň niekoho púšťame von. Uvedomme si, že je to polovica z ľudí, ktorých zatkneme - a zatýkame len asi päťdesiat percent našich prípadov. Takže v skutočnosti máme len dvadsaťpäť percentnú úspešnosť. Na sto vrahov vo Washingtone D.C., pripadá dvadsaťpäť takých, ktorí boli po zatknutí aj odsúdení. Z toho je jasné, že ľudia, ktorí vraždia, stále unikajú trestu.
Asi pred tromi mesiacmi sme mali prípad vraždy a naši dvaja hlavní svedkovia zmizli. Nemohli sme ich nájsť. Proces sa skončil verdiktom poroty: nevinný. Neskôr sme zistili, že brat obžalovaného uniesol dvoch našich svedkov a držal ich proti svojej vôli v hoteli. Po vyhlásení rozsudku ich prepustil. Obžalovali sme brata z únosu, ale uvedomme si, že to nie je to isté ako obvinenie z vraždy. Pravdepodobne pôjde na nejaký čas do väzenia, ale jeho brat, ktorý spáchal vraždu, je na slobode. Je opäť na ulici a my s tým nemôžeme nič spraviť. Nemôžeme obnoviť vyšetrovanie, pretože vás súd nemôže stíhať dvakrát pre to isté obvinenie. Zákony vyšetrovania kriminálnych prípadov sú na strane zločincov a nie obetí.


Mailuj svoje pripomienky na day@drogy.sk .