Larry - Sebaúcta

z kapitoly Liečba, Drug Wars © 1992, T.Wells, W.Triplett

©  Translation, comment: 1996 Erika Píšová - Droga a Ty

Najdôležitejšia vec v liečbe je, že Vám poskytuje bublinu, v ktorej sa môžete zbaviť závislosti. V prípade, že sa prihlásite do dvadsaťosemdňového hospitalizačného programu, prestávate byť vlastným pánom. Ste v kontrolovanom prostredí. Sú tam doktori, sestry, konzultanti. Pokiaľ sa dokážete riadiť odporúčaniami lekárov, potom máte štyri týždne nato, aby ste sa zbavili návyku. Toto je vec, ktorú som nikdy predtým neurobil.
V priebehu liečby, analyzujete svoje pocity a ste nútený konfrontovať sa s tým, čo vás priviedlo k závislosti. Množstvo ľudí je biologicky predisponovaných - majú anamnézu zneužívania drog alebo alkoholu v rodine. Ale to nebol môj prípad. Prerástol som do svojej závislosti, pretože sa mi to páčilo. Myslím, že na tom má svoj podiel fakt, že som dyslektik. Vždy som trpel nedostatkom sebaúcty pre tento vedomostný handicap. V školskom veku som mával záchvaty slepej zúrivosti. Ako dyslektikovi bolo pre mňa nemožné byť ako ostatné deti. Bol som stále zlostný, stále zúrivý. Keď som neskoršie začal užívať drogy, objavil som ten príjemný pocit. Nepoznal som nič, čo by ma upokojilo viac ako drogy.
Dlhý, dlhý čas som si užíval opojenie. Marihuana, kodeín, PCP - bral by som čokoľvek. Mal som z toho pôžitok hlavne posledných niekoľko rokov svojej závislosti. Moja predstava o živote bola oženiť sa, mať rodinu, kúpiť dom a normálne žiť. Veci sa však vyvíjali inak. Kvôli svojej závislosti som dosť kradol. Nemal som dostatok peňazí. Neplatil som nájomné. Nekupoval som potraviny. Žil som neusporiadaným životom. Medzi mnou a mojou ženou bolo veľa nepriateľstva. Mnoho narkomanov nechalo prejsť svoje rodiny cez peklo. A rovnako ja som nechal svoju ženu a dcéru prejsť peklom. Nechal som ich prejsť závislosťou spolu so mnou.
Crack je droga, ktorá ma skutočne zrazila na kolená. Nerobilo mi problém minúť dvesto dolárov denne. Teraz, ako tu sedím, je mi nanič z celého toho okrádania, ktorého som sa dopustil. Trápi ma, že som okrádal vlastných rodičov. Keď môj otec nechal svoju peňaženku na toaletnom stolíku v spálni, vplížil som sa dnu a ukradol som z nej peniaze. Keď nechal svoje šaty na posteli, kým sa sprchoval, prehľadal som mu vrecká a vzal akékoľvek množstvo peňazí, ktoré mal. Nezarábal tak veľa, aby mu to nechýbalo a ja som ho okrádal. To vyvolalo veľa nenávisti a rozbrojov medzi nami. Je mi z toho nanič. Aj keby som mohol vrátiť všetky tie peniaze, čo som ukradol, nikdy  by som nezmiernil všetku tú nenávisť a trápenie.
Liečenie a rozprávanie o týchto problémoch mi dosť pomohlo. Aby ste prekonali závislosť, musíte ju pochopiť. Potrebujete sa vyrovnať so záležitosťami, ktoré vás motivovali k užívaniu drog, aby ste mohli takéto impulzy a nutkania kontrolovať. Nakoniec musíte napraviť veci, ktoré ste spískali a pokonať sa s ľuďmi, ktorým ste ublížili. Až liečba mi definitívne pomohla zmieriť sa s vlastnou rodinou. Aj keď nemôžem vymazať minulosť, alebo vziať späť čokoľvek zlé, čo som urobil, môžem o tom aspoň hovoriť. To bolo nemožné, pokiaľ som žil v závislosti. Vôbec som si nebol vedomý celej tej bolesti, ktorú som spôsoboval, kým som sa nešiel liečiť, kým som si nedal čas na nejaké triezve zamyslenie. Našťastie, moja žena je veľmi chápavá. Je mi veľkou oporou. Môj otec je inteligentný človek a mal tiež určité porozumenie. Nehovoríme o zmenení minulosti, ale hovoríme - hovoríme o vytvorení budúcnosti, ktorá má zmysel.


Mailuj svoje pripomienky na day@drogy.sk .