Juraj - Prečo sa kulturista utopil

anonymne zaslaný list od matky, 1995

© 1995, Droga a Ty

Začalo sa to všetko nevinne. Hral futbal vo futbalovom klube. Nenašiel tam oporu v tréneroch ani lepšieho kamaráta. Futbal zanechal, a keďže chcel niečo výnimočné dosiahnuť, vrhol sa na kulturistiku. Začal s tým strašne rýchlym tempom. Predtým bol prirodzene vyšportovaný, teraz začal priberať, mal behom roka postavu, ako nejaký dospelý kulturista. Vedeli sme s manželom, že berie nejaké vitamíny, ktoré som mu vyhadzovala von, lenže mal stále nové, ktoré už ani doma nenechával.

S manželom sme ho prosili, aby s tým prestal, že si zničí zdravie. Bol stále unavený. Až raz nám odpadol a o týždeň znova, bolo to v októbri 1993. Chodili sme s ním po lekároch, bol i na CT, kde sa epilepsia nepotvrdila. Sledovala som ho, chodila za ním, prosila, aby prestal cvičiť v takom tempe. Lekárovi som ukázala, čo bral, ten povedal, že to neškodí, že sú to len vitamíny. Odvtedy záchvat nemal, až posledný v lete 2. augusta 94, keď bol na stanovačke, išiel sa okúpať a viac sa nevynoril. Hľadali sme ho celú noc a našli ho až potápači na druhý deň.

Sme poznačení celá rodina, nemáme pokoja, lebo nám chýba to najcennejšie - náš synček a brat. Neviem sa zmieriť s tým, že už ho viac neuvidím usmievať sa na mňa tým svojim šibalským úsmevom. Pomáha mi žiť len viera v Boha, že sa s ním stretnem na druhom svete.

Varujte všetkých mladých ľudí, všetkých rodičov, aby si dávali lepší pozor na deti, apelujte na dovozcov všetkého toho svinstva, ktoré sem dovážajú.


Poznámka JK, Droga a Ty

Podľa všetkého išlo nielen o vitamíny, ale aj o anaboliká (steroidy), ktoré sa nezneužívajú pre účinok na duševný stav, ale pre rýchlejší rast svalovej hmoty a u nás sa medzi drogy niekedy nezaraďujú. To je však len otázka definície pojmu, podstatou je fakt, že predstavujú v tele cudziu látku, ktorá môže mať viaceré nebezpečné účinky : zastavenie rastu, poškodenie pečene, srdca a ciev a zvýšenie rizika mozgovej mŕtvice. Popísané sú tiež prípady oslabenia imunity a zmena osobnosti na podozrievavú až násilnú, čo má často za následok stratu priateľov i zhoršenie rodinných vzťahov.
V civilizovanom športovom svete sa tomuto problému už venuje značná pozornosť a anaboliká podliehajú antidopingovej kontrole. Dôkaz ich predchádzajúceho používania je však problematický.
Venuje sa aj vaše dieťa vrcholovému športu alebo kulturistike ? Pohovorte si s ním o možných rizikách spojených s nadmernou ctižiadostivosťou alebo bezohľadnosťou trénerov. U nás sú už dosť dávno známe prípady experimentovania trénerov s mužským pohlavným hormónom u športovkýň, ktoré mali za následok doživotné zdeformovanie prirodzenej ženskej stavby tela. Známy je súdny proces s bývalým lekárom reprezentácie NDR.
Avšak pozor ! Nechceme vôbec kritizovať samotný šport. Naopak : je to jedna z výborných možností ako uspokojiť prirodzenú túžbu (nielen) mladých ľudí po čine a vzrušujúcom zážitku.

Veľa sa hovorí o ochrane životného prostredia - nezabúdajme i na prostredie nášho vlastného tela a ducha. Tak ako v prírode uznávame škodlivosť umelých zásahov, uznajme to i v sebe. Nepchajme do seba žiadne neprirodzené svinstvá, o ktorých nás môžu rôzne reklamy ubezpečovať, aké sú úžasné. Verte, že to robia len a len kvôli vlastnému zisku. Majme sa trochu radi !