Sova - Takto som sa zoznámila s trávou

© 1997, Sova, Droga a Ty

Dotkni sa raja.

Tak, takto som sa po prvý krát zoznámila s "trávou":
Je to také, ako by som sa pozerala cez niečo priesvitné, čo mám len pár milimetrov od očí, akoby sa mi zrenička vysunula dopredu. Mohla by som to definovať ako čosi štvorrozmerné, niečo čo si človek v normálnom stave nedokáže predstaviť.
Vo vnútri som bola úplne vyrovnaná, splývala so všetkým, čo je vôkol mňa. Napadali ma nové veci, moje myšlienky dostávali strašne rýchly spád, mozog pracoval na plné obrátky, hoci fyzicky som sa javila otupená, malátna, nevládna. Prežívala som niečo podobné, ako keď som v hladine alfa, len nekorigujem svoj dych, na nič som nemyslela a predsa boli moje nápady schopné realizácie.
Mala som sucho v krku a chcelo sa mi piť. Zrazu som nebola schopná rozprávať, zostala som akási iná, čudná, takmer flegmatická voči všetkému. A potom to zrazu prišlo. Chcelo sa mi smiať a smiať. Plne to vychutnať.
Keďže sa mi tento stav veľmi zapáčil, túžila som sa v ňom nachádzať denno-denne. Moje vtedy slabé vedomosti o marihuane a možno i moja ignorácia k jej všetkým zlým a škodlivým vlastnostiam zapríčinila, že som žila s vedomím jej neškodnosti, ba dokonca som verila jej ozdravujúcim účinkom. "Veď to nič zlé nie je, len mi je potom super", tvrdila som, hoci v poslednej dobe som sa zúfalo menila. Vždy som mala výbornú pamäť, no teraz mi čosi vypínalo, bola som na hranici sklerózy. Chuť do jedla sa mi úplne stratila, nehorázne som schudla. Boli dni, keď podmienky na sfajčenie sa jednoducho neboli a to mi šlo roztrhnúť hlavu. Tie bolesti boli neznesiteľné a neustále som bola vyčerpaná, nevládna, unavená. Menštruácia sa mi strácala kamsi do neznáma.
Potom sa mi zdalo, že čistá marihuana už na moje telo a vedomie nezaberá. Žiadne stavy sa totižto nedostavili. Začala som si pomaličky pridávať hašiš. Behom týždňa bol môj osud v "haši". No tieto štádiá boli úplne iné. Už sme sa s kámošmi nesmiali. Donekonečna sme polemizovali o otázkach života a smrti a dookola o drogách. Po takýchto rozhovoroch som začala čítať a študovať všetko, čo malo akú-takú súvislosť s marihuanou. Konečne som nezatvorila oči nad teóriami teoretikov, ale som ich spájala s vlastnou skúsenosťou a dospela k presvedčeniu skutočnej skoncovanosti a návratu späť.
Pravdu povediac, ja som "ochutnala" marihuanu a hašiš kvôli tomu, aby som to potom mohla verne opísať vo svojich poviedkach. Nehanbím sa za svoju skúsenosť, i keď bola dosť trpká.

Pozri tiež Sovinu poéziu, ktorú spolu s týmto príbehom zasla poštou.


Isto zaujímavý príspevok na tému: "Marihuana zlepšuje tvorivé myslenie?". Ak máte podobné alebo úplne iné skúsenosti, mailujte na day@drogy.sk.