© 1998, leták CPLDZ
Sú to infekčné žltačky, ktoré vo zvýšenej miere ohrozujú drogovo závislých a ich okolie. Sú to hlavne hepatitídy typu B, C a D. Hepatitída typu C je najrozšírenejšia z nich.
Najmä pichaním drogy použitou striekačkou po kamarátoch. Prenos je možný aj kvapkou zaschnutej krvi. Preto aj keď používate to isté “nádobíčko” s pozitívnym človekom, môžete sa nakaziť. Nedá sa však vylúčiť ani prenos pohlavným stykom, slinami a podobne.
Áno, v prvom rade nedrogovať , najmä nepichať drogy, ale vystríhať sa aj iných foriem prenosu (nechráneným pohlavným stykom, hygienickými potrebami, ako sú uteráky, žiletky , zubné kefky použité po kamarátoch, ktorí môžu byť pozitívni).
Pozitivita znamená, že sa organizmus stretol s vírusom a vytvoril si protilátky. Neznamená to, že každý jedinec musí ochorieť touto chorobou , a že aj na ňu zomrie.
Pozitívny jedinec dlhé roky (aj 20-25 rokov) nemusí mať žiadne obtiaže. Môže však nakaziť svojich blízkych. Preto by mal v prvom rade :
Ak však máte podozrenie, že sa u Vás nejaké ťažkosti objavili, poraďte sa so svojim lekárom.
- bohatá na vitamíny, najmä B a C, takže konzumovať veľa ovocia a zeleniny
- z mäsitých jedál obmedziť tučné mäsá, a konzumovať mäso chudé - hydinu, ryby
- cestoviny, ryža a zemiaky sú vhodné
- vhodné sú aj mliečne výrobky najmä jogurt, s výnimkou tučných syrov.
- jedlá vyprážané a pražené, najmä na prepálených tukoch, ako sú hot dogy, langoše, klobása, vyprážané mäsá, hranolky.
Najdôležitejšie je chrániť si pečeň tým, že prestanete brať drogy, ako aj všetky náhradné lieky. Tieto látky sú totiž pre organizmus toxické a pečeň ich musí namáhavo z organizmu vylúčiť. To isté sa týka konzumácie alkoholu.
Áno. Prenos z matky na dieťa počas tehotenstva, alebo pri pôrode je veľmi vzácny. Prenos na partnera pri chránenom pohlavnom styku je taktiež zriedkavý.