ČO SÚ TO HEPATITÍDY ?

© 1998, leták CPLDZ

Sú to infekčné žltačky, ktoré vo zvýšenej miere ohrozujú drogovo závislých a ich okolie. Sú to hlavne hepatitídy typu B, C a D. Hepatitída typu C je najrozšírenejšia z nich.

Ako sa prenášajú ?

Najmä pichaním drogy použitou striekačkou po kamarátoch. Prenos je možný aj kvapkou zaschnutej krvi. Preto aj keď používate to isté “nádobíčko” s pozitívnym človekom, môžete sa nakaziť. Nedá sa však vylúčiť ani prenos pohlavným stykom, slinami a podobne.

Možno sa pred nakazením chrániť ?

Áno, v prvom rade nedrogovať , najmä nepichať drogy, ale vystríhať sa aj iných foriem prenosu (nechráneným pohlavným stykom, hygienickými potrebami, ako sú uteráky, žiletky , zubné kefky použité po kamarátoch, ktorí môžu byť pozitívni).

Dal som si urobiť test z krvi na hepatitídu C. Čo znamená “pozitívny” výsledok ?

Pozitivita znamená, že sa organizmus stretol s vírusom a vytvoril si protilátky. Neznamená to, že každý jedinec musí ochorieť touto chorobou , a že aj na ňu zomrie.


ČO MÁM ROBIŤ , AK MI OZNÁMIA POZITÍVNY VÝSLEDOK ?

Pozitívny jedinec dlhé roky (aj 20-25 rokov) nemusí mať žiadne obtiaže. Môže však nakaziť svojich blízkych. Preto by mal v prvom rade :

Ak však máte podozrenie, že sa u Vás nejaké ťažkosti objavili, poraďte sa so svojim lekárom.

Strava má byť :

Nevhodné jedlá :

Najdôležitejšie je chrániť si pečeň tým, že prestanete brať drogy, ako aj všetky náhradné lieky. Tieto látky sú totiž pre organizmus toxické a pečeň ich musí namáhavo z organizmu vylúčiť. To isté sa týka konzumácie alkoholu.

Môže mať pozitívna osoba zdravé deti ?

Áno. Prenos z matky na dieťa počas tehotenstva, alebo pri pôrode je veľmi vzácny. Prenos na partnera pri chránenom pohlavnom styku je taktiež zriedkavý.