Čo poradiť kamarátovi, ktorý berie drogy?

© 1998, Droga a Ty

Ak mu chceš poradiť, tak ho(ju) asi automaticky neodpisuješ. To je výborné. Avšak pozor: zváž najprv, či vôbec máš dosť sily vlastného presvedčenia, jeho rešpektu i svojich vedomostí, aby si mu mohol pomôcť. Ak nie, radšej sa do toho ani nepúšťaj. Môže sa ti totiž stať, že do toho spadneš i sám.
Ak sa na to dáš, nechaj ho hlavne sa ti vyrozprávať. Nesnaž sa hneď odsudzovať a radiť! Buď fair a nerob nič za jeho chrbtom: myslím tým ohlásenie jeho rodičom alebo v škole. Poradiť sa o ňom s odborníkom samozrejme môžeš. Ak je na tom už veľmi zle, netráp ho naivnými radami ako "Jednoducho prestaň a hotovo, ak máš silnú vôľu". Radšej mu uľahči prvý kontakt s odborníkom. Tak či onak sa mu pomôž vzdialiť z prostredia, kde sa dostáva ku droge a nasmeruj ho na iné možnosti.

A čo ak je práve nadrogovaný?

V takom stave je úplne zbytočné mu čokoľvek rozprávať, radiť alebo ho vôbec počúvať. Jednoducho počkaj, kým akútny účinok drogy prejde, čo môže trvať hodiny. Len v prípade, že stratí vedomie alebo doslova "vyvádza" tak, že ohrozuje seba alebo okolie, jednoducho zavolaj lekársku záchranku.