Nezávislosť

číslo 8, ročník 5, august 2001    Niečo pre Vás...
    Čo robiť proti zápche?
    Liečba hepatitídy C
    Niečo pre rodičov
    Malý futbalový sen
    Zvládanie nespavosti
     
Centrum pre liečbu drogových závislostí
Hraničná 2, P.O.Box 51, 821 05 Bratislava

tel.: 02/5341 74 64, (5341 91 48)
fax.: 02/5341 91 48, (5341 74 75)

e-mail: idz@drogy.sk

 

wpe2.jpg (4924 bytes)      Niečo pre Vás...

 

 

Bol som si istý, že niečo ako rodinne založená komunita medzi partiou narkomanov nemôže fungovať. Tentoraz som sa našťastie mýlil. Milan
Videl som ožraného, už nechcem byť ako on. Edo
Začal som rozprávať o chaose , ktorý mám v sebe, myslím, že už sa mi veľa veci vyjasňuje. Andy

wpe1.jpg (4787 bytes)

V malebnej časti chránenej krajinnej oblasti Záhorie, obklopenej borovicovými lesmi sa v osade Borského Svätého Jura zvanej Tomky nachádza rovnomenné resocializačné zariadenie, kde pod vedením terapeutického tímu mladí ľudia závislí na drogách, pokúšajú sa nájsť nový zmysel života, svoj životný cieľ bez drogy.

 

Do resocializácie prichádza klient:

 

wpe3.jpg (9389 bytes)

   je oboznámený so základnými pravidlami v komunite:

 

 

Pobyt v resocializácií trvá minimálne12 mesiacov a viac

je rozdelený do 4 fáz:

 

wpe4.jpg (9812 bytes)

 

 

Skôr než sa zajtrajšok stane včerajškom ľudia často prehliadnu šance, ktoré im ponúka dnešok ? čínske príslovie

 

 

 

 

Informácie pre Vás...

Čo môžte robiť proti zápche ?

 

 

J

 

 

 

Liečba hepatitídy C

 

V súčastnej dobe existuje liek na liečbu chronickej hepatitídy C. Volá sa alfa interferon. Podáva sa v podkožnej injekcii, obyčajne 2-3 krát týždenne a dlhodobo (6-18 mesiacov). Keďže liek je drahý, môže mať vedľajšie účinky a jeho účinnosť nie je vysoká, ordinuje sa až po dôkladnom vyšetrení a zhodnotení stavu pacienta na špeciálnom pracovisku. Užívanie drog je kontraindikáciou k tejto liečbe. Do liečebného programu môžu byť zaradení pacienti na metadonovom udržiavacom programe, ktorí sú 1 rok “čistí” od drog. Ďalej do programu môžu byť zaradení aj tí, ktorí minimálne 1 rok dokázateľne (negatívne toxikologické vyšetrenia moča) abstinujú od drog.

 

 

 

 

 

Odporúčaná diéta pri hepatitídach

 

Zásady diétneho režimu sú spoločné pre všetky typy hepatitíd. Nedoporučuje sa pitie alkoholu, samozrejme bratie akejkoľvek psychoaktívnej látky / nevhodná je aj čierna káva/. Nevhodné sú aj ďalšie lieky a akékoľvek chemikálie používané pri spracovaní potravín a konzervované potraviny. Z potravín sú nevhodné: tlsté mäso (bravčové, hus, kačica, slanina), klobásky, údeniny, koreniny(pálivá paprika, čierne korenie, maggi, kečup, atď.).Zo zeleniny kapusta, kel, uhorka, reďkovka, strukoviny.Z múčnych jedál kysnuté cestá, lístkové cesto. Z pochutín čokoláda, orechy.

Nevhodné je pripravovanie jedál smažením, pečením(najmä na prepálenom tuku). Vhodné potraviny: Čerstvé ovocie (najmä tmavé a lesné plody), zelenina, rastlinné tuky, maslo, mlieko, mliečne výrobky (okrem tučných syrov), chudé mäsá, najmä hydina, cestoviny, ryža. Preto pripravujte si jedlá varením, dusením, grilovaním

 

 

 

 

Niečo pre rodičov...

 

 

SKUPINA SA KONÁ KAŽDÝ UTOROK o 17 do 18 hod na 3.poschodí

 

 

 

 

Malý futbalový sen

 

 

Od malička ma zaujímali rôzne druhy športu. Spočiatku to boli iba také pokusy no neskoršie sa v niektorých celkom dobre uplatnil.

Mal som z nich povzbudenie duševné ale aj telesné. Ale poďme od začiatku. Mojim športom číslom jedna bol od malička futbal. Futbal som začal hrávať ako malý chlapec s otcom pred domom, potom neskoršie s kamarátmi.

Na základnej škole v 7.ročníku som začal hrávať za mladší dorast na Patrónke. Bol som sa seba pyšný a robil som všetko preto, aby som bol najlepší. Hrával som tam dva roky. Potom som prestúpil do nového klubu do Petržalky. Vtedy sa to volalo ZŤS Petržalka. Bol som naozaj rád a vtedy som si myslel, že si viac nemôžem ani želať. Hrával som tam tri roky.

Potom mi prišiel povolávací rozkaz a tím sa skončilo moje hranie a padli mi aj všetky moje sny, ktoré som mal. V tomto čase som prvýkrát užil drogu, a tím sa môj život obrátil o stopercent. Trvalo mi dosť dlho, než som si to priznal. Vtedy som v tom nevidel problém, myslel som si, že sa vrátim v pohode späť a budem pokračovať popri drogovej závislosti. Ale nie je to možné, moje sebavedomie kleslo zo dňa na deň, fyzická kondícia sa úplne vytratila a ja som sa musel pozrieť pravde do očí.

Musel som si priznať, že už nikdy nebudem stať na štadióne, mať ten mrazivý pocit a čakať na tú sekundu kedy rozhodca dá povel k začatiu hry. A tak sa skončil môj niekdajší sen.

Ale teraz vidím inak, aj keď viem, že už nikdy nebudem hrať tam kde som chcel, ale viem určite, že si nájdem čas aby som si mohol zahrať len tak s priateľmi a mal znovu ten pocit, že niekam patrím.

? Janko

 

 

 

Zvládanie nespavosti

 

Nespavosť je obyčajne jedným z najčastejších problémov v čase detoxifikácie ale aj po nej.Bude sa ťa “snažiť” možno zlomiť, preto je dôležité, aby si o nej vedel čo najviac a nemal z nej strach. Takže sa musíš pripraviť na zvládnutie a minimalizovanie problémov so spánkom, ktoré zakúsiš. Lebo sa dajú zvládnuť!!!

Ideálne by bolo, keby si problémy so spánkom odstránil ešte pred detoxom.Nepokojný spánok a sny – patria spolu s ďalšími 3 k najčastejším následkom závislosti od heroínu ( absťáky, nedostatok energie a motivácie, kolísavá nálada a nepríjemné myšlienky). Tieto 4 prejavy sú vďaka telesným zmenám v tvojom mozgu v dôsledku toho, ako si odvyká byť bez opiátov!!!

 

Typicky trvajú po dobu 3-6 mesiacov, ale je to individuálne a môže sa to upravovať aj veľmi rýchlo. To je doba, počas ktorej sa znova obnovia prirodzené látky - endorfíny v mozgu !

Čím viac urýchliš svojím pričinením tvorenie endorfínov, tým viac skrátiš trvanie týchto problémov .

Skutočne množstvo spánku je počas prvých 10-tich dni zmenšené, potom človek spí zase nadmerne, ale spánok stále ešte nemusí byť osviežujúci a neraz je sprevádzaný snami o droge. Až potom sa spánok začne normalizovať.

Bude celkom normálne, ak:

1. V období prvých 3 mesiacov sa môže tvoj spánok z noci na noc meniť

2. Budeš mať ťažkosti so zaspaním, ale aj pocit potreby spánku, sny

3. Budú lepšie aj horšie noci, čo sa týka spánku

4. Častejšie sa budeš počas noci budiť

5. Celková doba spánku v noci bude skrátená na 4-6 hod, v porovnaní s normou

7-9 hod.

6.Tvoje sny o drogách budú najprv časté, ale potom stále menej, až konečne sa

úplne vytratia!!!

7. Po 6 mesiacoch bude doba hlbokého spánku dokonca ešte dlhšia, ale stále

môže byť ešte rušená zlými snami.

  1. Preto musíš pracovať na zlepšení svojich spánkových rituálov a návykov (nebývaj hore do rána, byť v strehu pred prípadným nepriaznivým dopadom snov o drogách.)

Ako sa dajú tieto problémy zvládať:

Hovorí sa:....vyskúšal som nejaké relaxácie alebo nejaké doporučenia lekárov a terapeutov na liečbu nespavosti, ale nefungovali....

 

Prečo je to tak?

Lebo takáto liečba nie je ako tabletka na spanie!!!

 

Treba až 3 a viac mesiacov aby si telo nacvičilo nové spánkové návyky a rituály.

POZOR!

Ak budeš naďalej v užívaní liekov na spanie pokračovať alebo v utišujúcich liekoch pred spaním, tak iné spôsoby budú bez efektu, pretože tabletky majú väčšiu silu, ale sú aj NÁVYKOVÉ!!!

AKO TO JE?

Ovládaš veci okolo spánku:

  1. Nedostatok spánku nespôsobuje žiadne poškodenie, ak tvoje telo bude skutočne vyžadovať spánok, tak zaspí !!!
  2. V skutočnosti sa nespavosť nepredlžuje na dlhšie ako 3 dni.
  3. Je úplne normálne, ak sa zobudíš niekoľkokrát za noc (nie z ničoho nič)
  4. V priebehu krízy sa zobudíš možno 5x viac a budeš mať ľahší spánok, ale nie je to prejav, že to nezvládaš, ale dôsledok zmien predchádzajúceho užívania.

 

Vieš čo môže pomáhať ?

 

LIEČBA NESPAVOSTI:

  1. V čase krízy:

úsek

 

Potom, čo si lieky na spanie prestal užívať sa dostaví

BUMERANGOVÝ EFEKT!

2. V čase neskôr – absolútne sa nedoporučuje užívať lieky na spanie!!!


Zodpovední redaktori: Mgr. Tamara Svetoňová
Vydal: Inštitút drogových závislostí pri Centre pre liečbu drogových závislostí
Hraničná 2, 821 05 Bratislava
Liečebná pomôcka

Ďakujeme všetkým , ktorí sa podieľali na vzniku tohto čísla časopisu!