Transdrug Info
info
Projekt
projekt
Kalendár
kalendár
Resources
zdroje
Partneri
partneri
Kontakt
kontakt

PROJEKT

Projekt Transdrug je odpoveďou na výzvy, ktoré vyvstali z meniacich sa vzorcov užívania psychoaktívnych látok. Súčasné trendy v Európe zahŕňajú:

  • Pokračujúcu diverzifikáciu vzorcov užívania drog.
  • Zvyšovanie tzv. "poly drug use" (súčasné alebo následné užívanie viac ako jednej kategórie psychoaktívnych látok).
  • Zmazávanie rozdielu medzi legálnymi a ilegálnymi látkami. Vzorce "rekreačného" užívania drog stále viac zahŕňajú kombinácie ilegálnych látok, ako napr. syntetických drog alebo kokaínu, s legálnymi, ako alkohol a lieky.

Paralelne s meniacimi sa vzorcami užívania sa menia aj liečebné zariadenia a pracovné postupy. Súčasné trendy v Európe zahŕňajú:

  • Posun dôrazu z lôžkovej na ambulantnú liečbu.
  • Zvyšujúci sa podiel psychiatrických zariadení a zariadení starajúcich sa o verejné zdravie v liečbe súvisiacich problémov.
  • Expanzia prístupov znižovania poškodenia, ako sú outreach a nízkoprahové služby, programy výmeny striekačiek, miestnosti na užívanie a substitučná liečba.
  • Trend zdôrazňovať viac závislé správanie ako látku samotnú.
  • Zvyšujúca sa spolupráca medzi sektormi (zdravotníctvo, sociálna starostlivosť, právny systém), ktoré majú za úlohu starostlivosť o problémy spojené s užívaním psychoaktívnych látok.

Keďže medzinárodný projekt ponúka jedninečnú príležitosť na výmenu odborných skúseností, je nevyhnutné, aby bolo brané do úvahy široké spektrum prístupov. Partnerstvo v projekte Transdrug obsahuje organizácie z Fínska, Talianska, Holandska a Slovenska - krajiny s odlišnými profilmi užívania drog, rôznymi systémami strarostliovsti o ľudí zneužívajúcich psychoaktívne látky a rôznymi vzdelávacími systémami.

Pracovné metódy

Meniace sa vzorce užívania a paralelné zmeny v službách si vyžadujú   posilnenie zručností a kompetencií  širokého spektra profesionálov. Poskytovanie relevantného vzdelávania si vyžaduje  porozumenie existujúcich a vynárajúcich sa informačných a vzdelávacích potrieb. Projekt Transdrug vyvíja metódy na preskúmanie a diagnostiku týchto potrieb u profesionálov pracujúcich v problematike zneužívania psychoaktívnych látok.

Práca v projekte pozostáva z:

  • Vývoja metód na identifikovanie a analýzu vzdelávacích potrieb.
  • Testovania a dolaďovania metód na lokálnej/regionálnej úrovni.
  • Výroby príručky (Tool Kit), založenej na práci v projekte.

Projekt Transdrug je charakterizovaný:

  • medzirezortným prístupom.
  • sústredením sa na lokálnu/regionálnu úroveň.
  • úzkym prepojením medzi diagnostikou potrieb a plánovaním vzdelávania.

Projekt sa nesústreďuje na jednu profesiu, ale skúma vzdelávacie potreby v medziprofesionálnom a medzirezortnom kontexte. Preto aj v analýzach prebiehajúcich v jednotlivých partnerských krajinách môže cieľová skupina varírovať od odborníkov pracujúcich v špecializovaných službách pre drogy a alkohol až po obdorníkov pracujúcich v oblasti verejného zdravia a sociálnych službách, alebo kľúčové skupiny odrobníkov, ktorí sa zaoberajú drogovými problémami v iných relevantných sektoroch. Projekt berie do úvahy aj dôležitosť národných a medzinárodných politických a akčných programov, najmä však zdôrazňuje lokálnu/regionálnu úroveň ako miesto, kde konkrétne sú problémy týkajúce sa zneužívania psychoaktívnych látok riešené. Vývoj efektívnych reakcií na tieto problémy si vyžaduje uvedomovať si potreby a zdroje miestnych komunít. Dôležitosť a efektívnosť vzdelávania v oblasti zneužívania psychoaktívnych látok si podobne vyžaduje pružne reagovať na informačné a vzdelávacie potreby, ktoré vrámci lokálnych komunít existujú.

V mnohých európskych krajinách naberajú lokálne/regionálne zdravotnícke inštitúcie na dôležitosti ako centrá odborných znalostí, ktoré poskytujú aj vzdelávacie a konzultačné služby pre širšiu komunitu. S cieľom facilitovať tento proces, projekt má za úlohu vyvíjať také prístupy k diagnostike vzdelávacích potrieb, ktoré nevyžadujú expertné vedomosti o vedeckých výskumných metódach a ktoré pravdepodobne poskytnú informácie, ktoré budú priamo využiteľné pri plánovaní vzdelávania. Vývoj a testovanie metód budú vykonávať členovia skupín, ktoré by mohli profitovať z použitia príručky - ToolKitu: prednášajúci, tvorcovia vzdelávacích programov a služieb pre závislých, odborníci pracujúci v službách v drogovej oblasti.

Výsledky

Manuál - "Tool Kit"

Hlavným produktom projektu Transdrug je manuál "Tool Kit", založený na vývoji metód v jednotlivých partnerských krajinách.

"Tool Kit" bude zahŕňať:

  • Správy o prístupoch použitých na identifikovanie a analýzu vzdelávacích potrieb.
  • Prípadové štúdie, ktoré ilustrujú možnosti a obmedzenia použitých metód.
  • Cvičné úlohy, ktoré majú povzbudiť používateľov Tool Kit-u, aby prispôsobili diagnostiku vzdelávacích potrieb na miestne okolnosti.
  • Návrhy na aplikáciu zistených potrieb vzdelávania do vzdelávacích programov.
  • Informácie o situácii v jednotlivých partnerských krajinách ohľadne služieb pre drogovú problematiku a ohľadne vzdelávacích systémov.

Tool Kit by mal posilniť flexibilitu a schopnosť reagovať na momentálnu situáciu pri poskytovaní základného aj vyššieho vzdelávania. Prístupy vyvinuté v projekte nemajú slúžiť len na jedno použitie, ale aj na dlhodobé monitorovanie vzdelávecích potrieb. Tool Kit sa môže využívať ako príručka na plánovanie vzdelávacích programov a služieb ale aj ako tréningový materiál v pokročilých kurzoch v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Potenciálnymi užívateľmi príručky by mohli byť vzdelávacie organizácie, služby pre drogovo závislých, služby pre verejné zdravie a sociálnu starostlivosť a lokálne/regionálne autority. Tool Kit bude publikovaný v roku 2003 v tlačenej a sčasti elektronickej podobe. Bude v angličtine a v jazykoch partnerských krajín (aj v slovenskom jazyku).

Prehľady služieb a vzdelávacích systémov v oblasti zneužívania psychoaktívnych látok

Napriek podobnostiam v principiálnych úlohách v zdravotnom a sociálnom sektore v európskych krajinách existujú aj určité rozdiely v štruktúre služieb, spôsoboch práce a systémoch odborného vzdelávania. Špeciálne to platí pre služby v oblasti zneužívania drog a drogovej závislosti. Úspešná spolupráca a výmena na európskej úrovni predpokladá uvedomenie si rozdielov a podobností medzi systémami. Projekt Transdrug má posilňovať toto uvedomenie tým, že vrámci neho budú vytvorené prehľady služieb a vzdelávacích systémov v oblasti zneužívania psychoaktívnych látok. Prehľasy poskytnú základný materiál pre Tool Kit a ako nezávislé produkty môžu slúžiť ako podklady pre vzdelávacie inštitúcie, ktoré majú záujem o výmenné programy pre študentov.

Posilňovanie využívania zdrojov na Internete

Projekt Transdrug má za cieľ tiež posilniť širšie používanie zdrojov na Internete o psychoaktívnych látkach a závislostiach odborníkmi. V každej zo zúčastnených krajín prebiehajú úvodné kurzy do využívania informačných a komunikačných technológií. Národné pracovné skupiny, berúc do úvahy pre krajinu špecifické záujmy a okolnosti, vytvoria anotovaný výber  linkov na užitočné národné a medzinárodné zdroje informácií o drogách/závislostiach.

Obohacovanie odborných znalostí a podpora spolupráce

Projekt Transdrug poskytuje pre tvorcov vzdelávacích a liečebných programov a iných odborníkov zúčastnených na vývoji metód na zisťovanie vzdelávacích potireb príležitosť obohatiť si profesionálne zručnosti a získať širší prehľad o rôznych faktoroch, ktoré prispievajú k meniacim sa požiadavkám na pracovnú pozíciu. Kontakty a spolupráca medzi partnerskými organizáciami prispejú k vytvoreniu siete profesionálov stojacich v prvej línii vyrovnávania sa s otázkami zneužívania psychoaktívnych látok.

DG Education and Culture European Union Finland The Netherlands Italy The Slovak Republic