Gaštan, 15.6.99

gastan@bna.sk, www.bna.sk/gastan

Tento rozsiahly diskusný príspevok prišiel emalom a veľmi si ho cením pre otvorenosť a snahu pomôcť. I keď zďaleka so všetkým nesúhlasíme, uverejňujeme kompletný príspevok na jednom mieste, hoci sa týka naraz viacerých tém v našom diskusnom fóre. Upravili sme len grafickú podobu a pridali linky na začiatku pre lepšiu orientáciu. Gramatické chyby sme kvôli autentičnosti neopravili. Zvlášť sa mi páči Záver, kde Gaštan nakoniec trochu nadľahčí svoje inak radikálne názory a pripúšťa aj iné.

Odovede alebo reakcie JK sú uvedené kurzivou odsadene. Veríme, že táto diskusia podnieti aj ostatných zamyslieť sa. Ďalšie reakcie radi zverejníme. Mailujte na day@drogy.sk
JK

Ďalšia reakcia: Gabriel, 2 NEW!


Obsah

*zákaz konope | *mohol by si skončiť aj s grasom | *bezpečné užívanie | *drogy môžu byť aj dobré | *cirkev | *religiózne použitie a iné použitie | *brána | *Re: Gabriel | *Otázka na JK: Skúšali ste niekedy nejakú ilegálnu drogu? | *ženy | *RIEŠENIE DROGOVÉHO PROBLÉMU | Záver


Ešte som celý sajt www.drogy.sk neprebrowsoval a preto môžem povedať že to nie je zlé. Chcel by som len reflektovať na pár vecí ktoré som čítal hlavne v diskusnom fóre.

 *zákaz konope

Myslím že bolo zakázané z podobných pohnútok ako napríklad sa teraz vedie vojna v Kosove. Išlo hlavne o moc/peniaze, alebo naopak. Peniaze implikujú moc a kto je mocný keď chce môže mať aj peniaze. Zákazu konope pomohlo napríklad, že sa začali využívať umelé vlákna, ktoré však boli drahšie, tak sa jednoducho zakázalo konope - ktoré je takmer ideálnou plantou (papier, krmivo, olej pevné vlákna). Dnes boli sklady s vojenskou technikou prepchané, nebol odbyt tak si americký zbrojári zariadili vojnu v Kosove. (Je možné že existovali aj iné pohnútky - mocenský vplyv...) Prečo tam ? Lebo mali zámienku "etnické čistky" JE TO PARANOIDNÉ, ALEBO ÚPLNE VYKONŠTRUOVANÉ ? Myslím že chod USA a teda i zbytku sveta nemožno idealizovať, a USA to už neraz dokázalo. OSN je pre USA iba voda (Veril by som aj postave fajčiara s XFilez, no nie doslova :)

*mohol by si skončiť aj s grasom

JK (- kto je to JK, nikde som to nezistil) odporúča jednému pisateľovi do fóra, aby radšej skončil aj s grasom. Dufam že to bola iba taká priateľská a dobre mienená rada, lebo mne sa to zdalo také moralizátorské. Nevidím dôvod prečo by mal s tým prestať. MYSLÍM SI, že človek môže robiť VŠETKO, čím neohrozuje iných - niečo na spôsob 3 zákonov robotiky od Assimova. Nemal by iných ľudí zabíjať, znásilňovať, robiť im to čo nechcú, behať nahý po ulici atď. Ale ak si niekto vypestuje a sám zhulí gras, nevidím v tom nič zlého.Ak nie je debil vie, že VŠETKO JE ŠKODLIVÉ, aj jedlo (karcinogény, dusičnany, tuky, olovo, hliník). Je nad slnko jasnejšie že aj produkty horenia (najčastejsí spôsob užívania produktov konope - myslím samozrejme netechnické - mimozákonné použitie) sú škodlivé, a ešte škodlivejšie ak ich bude dlho držať v pľúcach. Takže si myslím že ak je niekto svojprávny ... a nevadí mu že si ničí pľúca....

Áno, bola to len priateľská rada - presnejšie otázka: "Čo tak skončiť aj s grasom?" Určite nie moralizovanie. Podobne by som poradil i: "Čo tak, obmedziť hodiny za televízniou obrazovkou?".

*bezpečné užívanie

Myslím si že pojem bezpečného užívania je diskutabilný. Ale aj pri používaní trhavín a jedovatých čistiacich prostriedkov existujú bezpečnostné zásady. Odtiaľ by teda mohlo byť aj bezpečné používanie a užívanie.BEZPEČNÉ UŽÍVANIE by bolo užitie nejakej látky tak aby sme dosiahli efekt a aby sme dosiahli aj čo najnižší damage na svojom zdraví (určite nie smrť) Napríklad u konope - čo určite všetci dobre vedia je veľmi dobrý pomer medzi účinnou (ktorá vyvolá typické príznaky intoxikácie) a smrteľnou dávkou (ktorá už neumožní pokus opakovať z dôvodu smrti experimentátora). Oveľa priaznivejší ako napríklad u penicilínu.
HEROÍN je podľa mňa sračka... človeku to skutočne nič neprináša, alebo aspoň mne nie. Je to skoro horšie ako nikotín. Je potrebné si uvedomiť, že ani dlhodobé užívanie opiátov nemusí byť také zlé ako je (v súčasnosti) Ide o to, že závislý nemá ani na jedlo, nevie čo užíva, časté smrti (nie jedného ale narkomanov) z dôvodu predávkovania, chorôb, obsahu jedov v štofe...Ak by sme začinajúcemu narkomanovi zabezpečili kvalitný heroín, čisté striekačky a jedlo, určite by žil dlhšie ako pouličný.
V KAŽDOM prípade ale odporúčam aby slabšie povahy heroín ani neskúšali.

Aha:  kto si vopred prizná, že je slabšia povaha? Všetci, čo sú na tom teraz s heroínom blbo, si tiež najprv mysleli, že sú silné povahy a že to zvládnu pod kontrolou. Prečo si jednoducho nepriznať, že heroín dostane (nehovorím, že zabije) každého. Tak ako napríklad cyankali. Aj silné povahy?

*drogy môžu byť aj dobré

Drogy môžu prinášať aj dobré. Nemyslím tým len nízke množstvá na terapeutické účely, ale hlavne psychedeliká. Samozrejme nie pre každého. Ich rozumné aplikovanie môže pomôcť s rôznymi psychickými problémami slabého rangu (bojím sa nadmerne vecí ktorých sa netreba) alebo aj silnejšieho (už spomínané terapeut. použitie.) Ďalej hľadanie rôznych zmyslov (života, bytia) a tak. Všetko vesmes veci súvisiace s psychikou , vyžadujúce určitú duchovnú hĺbkua ... napríklad voličom HZDS by asi houby pomohli :)))) btw: Hnutie Za Drogy a Sex:))) Sú drogy lepšie (napr LSD, psilocibín, meskalín) alebo špatné HEROÍN alebo shitové - silná káva kokaín alebo fakt nebezpečné - alkaloidy durmanu(atropín...). Ľudia majú hlavu na rozmýšlanie, oči na čítanie a uši na počúvanie, musia vedieť či to skúsia, musia si zistiť dosť info aby nemuseli potom nezmyselne zvaľovať vinu na niekoho iného (navádzanie na užívanie JE TRESTNÉ !!!) Viem príklad kedy sušené konope pomohlo. A prípad kedy Trip (šit s otáznym množstvom LSD) pomohol kamarátovi na pobyt na psychyatrii a bitke od príslušníkov PZ

V tom sa zhodujeme, že drogy samotné majú i dobré účinky. Aj v psychiatrii. Keď si ich však začnú ordinovať sami pacienti, obyčajne to dopadne dosť blbo. Viď prípad  alnagon. Nie je žiadna psychická porucha, keď mám občas blbú náladu. Ak si ju vylepším umelo - nie je to zadarmo: je to len odsunutie tej blbej nálady na neskôr v ešte väčšej intenzite. S LSD a inými psychedelikami ako liečebnými látkami sa ozaj zaoberali lekári i psychológovia. Trvalo to dosť dlho, skončilo to a dnes sa nepoužívajú (alebo len v ojedinelých ťažkých psychiatrických prípadoch). Prečo neprispustiť i to, že sa ozaj neosvedčili? Prečo za tým vidieť len spiknutie svetového kapitálu proti oslobodeniu ľudstva?
Hľadanie zmyslu života pomocou psychedelík? To čo navodzujú psychedeliká predsa nie je skutočný život, ale halucinácia. Podľa mňa, to je len únik od skutočného života.

*cirkev

Cirkev - to je ako implementácia komunizmu -- slušne povedané - zlé.Preferujú iba jednu drogu - alkohol. A ľudia sú pre nich iba prostriedkom ku získaniu peňazí/moci. Viac poplatníkov (veriacich) viac peňazí/väčšia moc. Poznám skutočný prípad kedy viera človeku pekne skopala život. (Nehovorím o KRIŽIACKYCH VÝPRAVÁCH A KLADIVÁCH NA ČARODEJNICE !!!!)

To je ozaj tvrdá kritika, viem si aj predstaviť, že určite podmienená Vašimi neblahými skúsenosťami. Cirkev sú ľudia a ľudia sú omylní a nájdu sa i  priamo podvodníci. Napriek všetkému zlému, čo cirkvi (nemám teraz na mysli len kresťanské) v histórii vyviedli a i v súčasnosti vyvádzajú, je toho však podľa môjho skromného názoru oveľa viac dobrého. Už jednoduchý fakt, že dokážu osloviť milióny ľudí po stáročia alebo tisícročia so zásadami ako: Neubližovať iným, Láska k ostatným, Odpustenie, Pomoc slabým,... Ktorá inštitúcia tvorená ľuďmi pretrvala dlhšie? Navyše je jasné, že čím na viac ľudí mám vplyv, tým je pokušenie zneužiť ho silnejšie a opojenie mocou strašne lákavé. A tiež je táto sila často zneužívaná politikmi.
Iste sa ponúka otázka:  Prečo veľké cirkvi svojim obrovským vplyvom už dávno neurobili svet lepším než je? Sme si ozaj istí, že to neurobili? Je dnes svet skutočne horší ako pred tisíc rokmi? Počúvajme aj historikov, nielen nariekajúcich ľudí.   Aký by bol svet dnes, so všetkým technickým pokrokom, nebyť náboženstiev? Bol by ešte vôbec?

*religiózne použitie a iné použitie

-južná amerika, mexiko, inidáni - religiózne použitie, kaktusy, huby, liany, žiiadne problémy prišiel biely muž s ohnivou vodou a už sú z nich chlastajúci kresťania (ďakujem za také snahy zachovávať mnohotvárnosť sveta) - sibír čukotka muchotrávka červená - Amanita muscaria halucinogénne účinky použitie miesto alkoholu - india ani nehovorím. IBA biela Európa ktorá sa chce zjednotiť a pritom si bombarduje pod vedením USA vlastné územia chlasce alkohol, a to ešte aj v kostole.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Som proti etnickým čistkám, proti genocíde, rasizmu a vystupujem proti veciam ktoré sa mi nepáčia - viď tento článok. ALE VOJNA NIČ NERIEŠI aj tak nakoniec po všetkej tej hrôze budú znova musieť rokovať.
ANI VOJNA PROTI DROGÁM.
Drogy neeliminujeme, tak ako puritáni z USA nezničia sex, tak ako nikto neeliminuje a nezkriminalizuje alko a cigi, tak ako nikdy neodstránime žiaden ľudský nešvár. Kto to chce, nech si číta SCIFI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Áno, nikdy asi neodstránime mnohé ľudské nešváry. Neznamená to ale, že nemôžeme aspoň znížiť ich výskyt a škody, ktoré spôsobujú.

*brána

Myslím si že téma konope=brána dopekla(tvrdé drogy) je bezpredmetná. Ak hrá niečo veľkú úlohu, tak je to jedinec. Verím prieskumom, že 10% populácie má nábeh sa stať závislým - feťak, gambler, sexoholik, workoholik. Ja sám seba považujem za človeka so zvýšenými tendenciami byť závislý.
Ale poviem to takto: sračky som do seba dával pred konope aj po ňom a skôr si myslím že konope ma od toho odhováralo. To už fak môžme povedať že materské mlieko implikuje užívanie tvrdých drog. Lebo podľa vedeckých výskumov 95-99,9 % ľudí pilo materské mlieko. Jedine by som uznal, že ak konopné produkty naladia človeka do bádateľského stavu, môže chcieť skúšať. Ale myslím že ak sa stane závislým je to jeho chyba. Ja by som od héra skutočne závislý byť nechcel.

*Re: Gabriel, 1

Myslím že "paranoidný" Gabriel fakt trieskal klinček po hlavičke.

*Otázka na JK: Skúšali ste niekedy nejakú ilegálnu drogu?

Neviem kto ste a čo robíte, ale ak by som ja chcel pomáhať ľudom závislým asi by som niečo poskúšal, aby som im lepšie rozumel. Tak ako psychológovia keď bolo ešte LSD legalné.

JK som ja, ktorý sa snažím udržiavať tento sajt. V tomto diskusnom fóre som však len jeden z diskutujúcich. Nie som ani lekár ani psychológ a profesionálne sa venujem čomusi inému.
Snažím sa pomáhať, skôr však ľuďom, aby sa nestali závislí ako samotným závislým. Tam je to už oveľa ťažšie a Internet veľa nepomôže.
Ilegálnu drogu som nikdy neskúšal (aspoň nie vedome), nie som na to nejako zvlášť hrdý a už vôbec sa za to nehanbím. Aj keby som skúšal, zas by to nebolo ono, keby som nebol závislý, nie? Nakoniec, so zápalom pľúc idete len za lekárom, ktorý ho už prekonal?
Možno ale aj ja patrím k Vami spomínaným 10% populácie, čo má k tomu sklony, pretože mi adrenalínové športy nie sú cudzie.
Fascinovaný som ale tým, že medzi ľuďmi, čo sa snažia pomôcť (včítane lekárov) je dosť veľa takých, čo závislosťou skutočne prešli. A zväčša sú ich postoje ešte menej tolerantné voči ilegálnym, či legálnym drogám. Tiež osobne poznám a občas prichádzam do styku s ľuďmi, čo závislí sú. Všetci títo, ako aj ľudia z tejto Internetovej diskusie majú podiel na tom, čo hovorím a píšem...

*ženy

som prekvapený, koľko príspevkov ste mali od osôb ženského pohlavia. Teší ma že aj tieto majú záujem o túto problematiku. Moje doterajšie skúsenosti (a aj štatistika) ukazujú že ženy sa s týmto menej zaoberajú. A taktiež bývajú menej schopné psychicky odolávať nepohode - stresu.

*RIEŠENIE DROGOVÉHO PROBLÉMU

vidím v racionálnom prístupe k veci. Viem že je to netriviálna problematika a v súčasnosti ani nie až taká podstatná. Ja by som však kategorizoval ľudí ako napr: Narkomani - chorí treba im pomôcť,
Experimentátori - hlavne vysokoškoláci, a žiaľbohu stále nižšie a nižsie vekové skupiny - osveta - aby neužívali jedy a vedeli čo je fakt zlé.
Myslím že frázy: drogy jsou špatný (a potom keď mladík skúsi ganju a zistí že až tak veľmi nie, môže viesť k uvažovaniu: a ani iné nebudú, čo nie je tak celkom pravda.) nie sú vhodné.
Rodičia -sranda je že ešte moja babka vlastnoručne tkala plátna z konopného vlákna, ktoré sami dopestovali, a už naši rodičia (mám 22rokov) si myslia že konope je zabiják mládeže
Politici - hovoria čo im vyhovuje - čo im prinesie peniaze/moc
Díleri - zväčša "tí najhorší" - hlavne tí ktorí predávajú fakt zlé drogy.

PREVENCIA: Šíriť čo najobjektívnejšiu pravdu. Aby sa skúsenosti mládež vs droga končili čo najlepšie a bez absťákov a bez dekrementácie stavu populácie.
POMÁHANIE: narkomanom
POTIERANIE: represia proti dílerom. účinné zasahovanie proti gangom s hérom a kokou,ktoré robia tieňovú politiku a zabijú 9+1 ľudí na jedno posedenie (postrieľanie- viď Dunajská Streda) nie iba chytanie študentov na jeseň, ktorý si pre seba pestujú zopár koreňov. Myslím že napr. myšlienka dekriminalizácie konope by mohla Slovensku pomôcť, aj s drogami aj s ekonomikou - :) lacné Holandsko pre východnú Európu.

Tento "Národný protidrogový program" znie celkom zaujímavo. Bolo by fajn, keby prišli s nápadmi a pripomienkami i další. Mimochodom:  s myšlienkou "lacné Holandsko pre východnú Európu" sa tak trochu provokačne pohrávam vo fikcii Rozhovor v roku 2017.

Záver

To je zatiaľ všetko. Prosím neberte všetko doslova, nechcelo sa mi vždy doslovne vysvetľovať čo presne myslím. Skúste to pochopiť, alebo mailnúť nech to rozviniem. 

PS. S drogou je to ako s ohňom a ženou DOBRÝ SLUHA, ZLÝ PÁN !!!

To je výborné, počul som to aj ako o noži. Predpokladám, že sa  ozvú aj ženy!

GAŠTAN

gastan@bna.sk

www.bna.sk/gastan