Oblak - Básne o všetkom, čo sa mi vtedy valilo hlavou, 2.9.2000

JK, www.drogy.sk: Básne poslala Oblak mailom. Chvíľu mi trvalo, kým som sa k nim poriadne dostal a zostal som ohromený! Ja, ktorý nemám poéziu v obľube (asi preto, že jej veľmi nerozumiem) som zostal v úžase nad presným vyjadrením pocitov, ktoré často viseli vo vzduchu a ktoré sa obyčajným textom nedajú vyjadriť. Tiež ma zmotivovali, aby som sa zas začal trochu venovať www.drogy.sk. Nedajte sa odradiť  vulgárnymi slovami. Sú použité presne tam, kde patria a vôbec nie samoúčelne. Mňa najviac oslovili Uzavretý KRUH a BiLLa.    Čo vás?  Za Droga a Ty, som sa hneď rozhodol odmeniť tento rozsiahly  príspevok našim tričkom. Básne prišli v jednoduchom texte, takže kvôli grafickej úprave môžete nadávať len na mňa. JK, Droga a Ty. Nasleduje komentár autorky, úvodná krátka báseň a linky na ďalších 8 básní.

su to basne o vsetkom co sa mi vtedy valilo hlavou, o vsetkom co ma napadlo a dralo sa von v akejkolvek prapodivnej podobe. neposielam vsetko len veci, z ktorych sa da vytusit, ze som v tom obdobi fetovala, bola dosti zufala, rozpadaval sa mi zivot a hladala som, no a potom tie uplne jasne, v ktorych pouzivam slovicko stof najmenej trikrat. (Poznámka JK: pre neznalých: štof = heroín)

Vygumovaná
Špongia
Halucinogény
Opiáty
Len trochu
Späť
Staré chute
po "nových" zážitkoch
Nič by mi to nedalo

Svetlo
Svet
Predalo
Za tmu
a mučenie TICHA
O čom to píšem?
O čom to je?
Robím zo seba väčšieho blázna ako SOM

Báseň o Niečom

báSNICKý ODJEB

BíLá

Mohol by niekto za mňa na chvíľu žiť

HeLeNKa

BEŽ

Uzavretý KRUH

BiLLa

JK, www.drogy.sk, 9.2.2001: Po pár mesiacoch sa Oblak zas ozvala, prežila všeličo a skoro neprežila... O tom inokedy.  Stretli sme sa a dlho rozprávali. Ďalej si mailujeme a mám pocit, že toto dievča by mohlo otvoriť oči mnohým:  deckám, ich rodičom a tým, čo to s drogovou prevenciou/osvetou myslia úprimne. Len nie samej sebe a feťákom, čo v tom už idú. Až príliš do toho vidí, aj keď s heroínom má "len" dvojročné skúsenosti. Vyzerá to všetko dosť pesimisticky, ale aj život sa často inak netvári. Napriek tomu ma jej poézia i próza presviedča o tom, že život môže byť aj krásny (Čítali ste napr. Jeden deň Ivana Denisoviča alebo 1984?). Oblak je veľmi tvorivá a napísala aj svoj hypertextový životný  príbeh, ktorý sa viackrát chýlil ku koncu a predsa je len na začiatku. Pokúsime sa nejako spracovať aj jej hypertextovú prózu a dostať ju medzi ľudí. Ona sama tiež nedávno niečo zo svojej práce publikovala na www.pismak.cz pod pseudonymom Junkie_23 a vyvolala neobyčajne živú diskusiu. Rada občas provokuje, ale verte, že to myslí dobre, má čo povedať a má tiež obrovský talent ako to povedať. Vedel by som si ju predstaviť ako úžasnú hodobnú textárku!
Zdá sa mi, že jej poézia má jedinú chybu: všade a za všetkým je fet a to ozaj nemusí každého baviť...
Mrknite zatiaľ na jej ďalšie veci, ktoré mi v posledných týždňoch poslala a na jej názory, vybraté z mailov:

Ako sa máš?    Tri dni som milovala život    Chladné dni januárové    Básne k spovedi